rys. Mirosław Andrzejewski
rys. Mirosław Andrzejewski
Ryszard Czarnecki Ryszard Czarnecki
180
BLOG

Nagrody Czarneckiego AD 2016

Ryszard Czarnecki Ryszard Czarnecki PiS Obserwuj temat Obserwuj notkę 4


Już od 2010 roku – a więc teraz po raz siódmy ‒ przyznaję honorowe „Nagrody Czarneckiego”. Otrzymują je ludzie lub organizacje, środowiska, które w danym roku swoją działalnością publiczną czy zawodową szczególnie zasłużyli się Rzeczpospolitej.


Za 2016 rok nagrody otrzymują:


program 500+” po wściekłym ataku liberalnych mediów, ale też świetnym odbiorze społecznym widać jak bardzo był potrzebny. Tego już nikt Polakom nie zabierze.


Grupa Wyszehradzkachoć polska prezydencja w V4 potrwa jeszcze do czerwca 2017 (zaczęła się 1 lipca 2016), to już można mówić, że reanimowaliśmy organizację w praktyce zamordowaną przez poprzedni rząd: udało się wspólnie określić cele w sprawie przyszłości UE czy muzułmańskich imigrantów. Przede wszystkim daliśmy jednak sygnał dla naszych zachodnich partnerów, że od tej pory dużo trudniej będzie można nas rozegrać. Dzięki nowemu impulsowi z Warszawy zrozumiano w naszym najbliższym sąsiedztwie, że więcej ugramy razem niż każdy z osobna.


Antoni Macierewicz– za wielki przełom w postaci warszawskiego szczytu NATO. O ileż dalej idący niż przymiarki sprzed dwóch lat w Newport. W lipcu w stolicy Polski narodziła się nowa mapa bezpieczeństwa Europy. Oczywiście to także sukces tysięcy dyplomatów, ekspertów, urzędników, żołnierzy, policjantów funkcjonariuszy służb i pracowników technicznych.


Światowe Dni Młodzieży– za, obok wymiaru religijnego, niepowtarzalną promocję Polski w świecie. W roku zamachów terrorystycznych w Europie Rzeczpospolita pokazała nie tylko swoje walory duchowe i społeczne, ale też, że jest krajem potrafiącym zapewnić bezpieczeństwo nie tylko swoim obywatelom, ale także setkom tysięcy gości ze 186 innych krajów świata.


Film „Wołyń”reżysera Wojciecha Smarzowskiego za odwagę pokazania tematu, który przez dziesiątki lat był tabu, ale też za najwyższy artystyczny poziom. Bardzo potrzebny obraz, ocalający pamięć o ludziach mordowanych tylko dlatego, że byli Polakami.


Rząd RPza projekt prawa o karaniu „za publiczne i wbrew faktom przypisywanie narodowi polskiemu lub państwu polskiemu odpowiedzialności (lub współodpowiedzialności) za popełnione przez III Rzeszę zbrodnie nazistowskie lub inne przestępstwa przeciwko pokojowi, ludzkości oraz zbrodnie wojenne”. To ma szansę ograniczyć bredzenie o „polskich obozach zagłady”. Przez portfel (kara grzywny) do rozsądku!


Płomień Miłosierdziaczyli XXIII Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom – milion razy mniej nagłaśniana niż spektakle Owsiaka działalność kościelnego Caritas. Wpływy ze sprzedaży świec, trafiających na wigilijny stół dają biednym dzieciakom pieniądze na wypoczynek, całoroczne dożywianie, pomoce edukacyjne. W tym roku akcją objęto również dzieci uchodźców z Syrii i Iraku, co przeczy jakoś ulubionej tezie liberalno-lewicowych mediów o ksenofobii polskiego Kościoła i polskiego społeczeństwa.

Ratowanie skarbów kultury polskiej – ocalenie Muzeum Polskiego w Raperswilu i wykupienie kolekcji książąt Czartoryskichpokazuje, że zakończył się proces abdykowania Państwa Polskiego w tej sferze.

Antoni Krauzeza całokształt twórczości reżyserskiej, w tym film o „Smoleńsku”.


Karol Tendera, były więzień Auschwitz – za skuteczne (wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie) zaskarżenie niemieckiej ZDF. Telewizja z RFN musi przeprosić go za bełkot o „polskich obozach zagłady”. To symboliczny koniec ery indolencji Państwa Polskiego również i w tym obszarze.


Anita Włodarczyk, lekkoatletkaza liczby „2+2+1”: dwa złote medale olimpijskie w jednym roku: ten z IO 2016 i … przyznany po 4 latach za IO 2012 (rywalka z Rosji była na dopingu),dwa rekordy świata oraz jeden list do prezydent Warszawy HGW krytykujący władze stolicy za uniemożliwienie jej treningów na stadionie warszawskiej „Skry”.

W ubiegłych latach Nagrody Czarneckiego otrzymali m. in.:


2010– Jarosław Rymkiewicz, Marek Nowakowski, Marcin Wolski, Marek Krajewski, Maria Dłużewska, Joanna Lichocka, Jan Pospieszalski, Zdzisław Krasnodębski, Andrzej Krauze, Tomasz Adamek.


2011– Katarzyna Łaniewska, Agnieszka Radwańska i Justyna Kowalczyk, Andrzej Nowak, Michał Lorenc, Jerzy Zelnik, Janusz Kapusta, Rafał Ziemkiewicz, „De Press”, Wojciech Wencel, bloger Foxx, raper Pjus, uczestnicy marszy 11 listopada i 13 grudnia.


2012 − Halina Łabonarska, Zofia Noceti-Klepacka, bp Antoni Dydycz, prof. Stanisław Żerko, raper „Tadek”, Polacy na Litwie, polscy kibice na Euro 2012 i poza nim (nagroda zbiorowa), Radio Wnet.


2013‒ ś.p. Wojciech Kilar, bp Wacław Depo, Krzysztof Szwagrzyk, Kamil Stoch, raper Evtis, TV Republika, Fundacja „Reduta Dobrego Imienia”,


2014‒ 3000 polskich lekarzy, położnych i studentów medycyny (nagroda zbiorowa), którzy podpisali Deklarację Wiary odrzucającej zabijanie dzieci nienarodzonych, Jan Pawlicki i Michał Rachoń, Barbara Fedyszak-Radziejowska, Marek Cichucki, bloger „Matka Kurka”, tygodnik „Wprost”; protestujący przeciwko spektaklowi „Golgota Picnic”.


2015‒ Anna Maria Anders, Krzysztof Wyszkowski, Sławomir Cenckiewicz, Witold Bagieński oraz Piotr Woyciechowski, Wojciech Sumliński, Marcin Kwaśny, bp Wiesław Mering, Victor Orban.


historyk, dziennikarz, działacz sportowy, poseł na Sejm I i III kadencji, deputowany do Parlamentu Europejskiego VI, VII, VIII i IX kadencji, były wiceminister kultury, były przewodniczący Komitetu Integracji Europejskiej i minister - członek Rady Ministrów, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka